rady a tipy - STERI CLEAN - Upraceme Vám !

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

rady a tipy

informácie

Kvety
Plesní, ktoré sa vytvorili na zemine izbových rastlín, sa zbavíte, ak priamo na ňu nasypete rozdrvený acylpirín. Vyšší lesk listov ľahko docielite, ak ich potriete banánovou šupkou, ktorá je navyše dobrým hnojivom.

Kuchynské riady
Hrnce - ak nemáte poruke drôtenku, dôkladne ich vyčistíte aj alobalom. Keď ste ich pripálili, odmočíte ich rýchlejšie, keď do vody prilejete aviváž.
Poháre - keď aviváž pridáte k prostriedku na umývanie riadu, dodáte stratený lesk nielen pohárom, ale aj keramike či porcelánu.
Doska na valkanie - neviete odstrániť zvyšky cesta? Posypte ho soľou, nechajte pôsobiť pár minút a potom ho utrite hubkou.

Spotrebiče
Chladnička -
zápach z nej účinne odstránite rozkrojeným citrónom, ktorý v nej necháte pár dní.
Mikrovlnka - šálka vody s citrónom zohriatej na najvyšší stupeň v mikrovlnke uľahčí odstraňovanie aj zažratých nečistôt v jej vnútri.
Umývačka - nepríjemný pach zmizne, keď medzi dvoma cyklami posypete jej dno jedlou sódou.
Sporák, rúra na pečenie - mastných škvŕn sa zbavíte použitím obyčajného octu. Umyte ich neriedeným octom a potom ich pretrite čistou vodou. Rovnako odstránite mastnotu aj z obkladačiek okolo nich.
Výlevka - jej upchatie môžete riešiť aj nechemickou formou. Vsypte do nej šálku jedlej sódy a zalejte ju šálkou horúceho octu. Keď zmes prestane peniť, prepláchnite výlevku litrom vriacej vody.

Podlahy
Mramor -
škvrnám na mramore definitívne zbohom po použití pasty získanej z citróna a soli - nechajte pôsobiť zhruba 10 minút.
Koberec – jeho farbu oživíte, keď ho vykefujete veľmi slanou vodou, prípadne ho môžete pred zametaním posypať navlhčenou soľou. Následne koberec povysávajte. Mastné škvrny z koberca rýchlo a účinne odstránite, keď doň votriete soľ zmiešanú s alpou v pomere 1:4. Potom stačí koberec už len vysať.
Drevené obloženie - na oživenie dreveného obloženia je ideálnym pomocníkom ocot. Čistiacu emulziu získate tým, že do pol litra teplej vody dáte 4 lyžice octu a 2 lyžice olivového oleja. Potom ju votrite do dreva a následne ho preleštite.

Nábytok
Drevený nábytok -
efektívnym a cenovo dostupným čistidlom dreveného nábytku je čerstvo zaliaty neochutený zelený čaj. Nábytok sa po nom bude pekne lesknúť.
Drevotrieskový nábytok - tento druh nábytku dokonale vyleštíte pomocou 2 dielov olivového oleja, ktoré zmiešate s 1 dielom citrónovej šťavy. Na nábytok zmes naneste pomocou rozprašovača a následne ho vyleštite. Starých fľakov od kávy sa zbavíte použitím svetlého piva.
Ratanový nábytok - získa späť svoj lesk, ak ho ošetríte kefou namočenou v slanej vode. Záhradný nábytok nábytok - po zime ošetrite rozriedeným bieliacim prostriedkom. Získa nový nádych.

Sedacie súpravy
Kožená sedacia súprava -
banánová šupka dokonalé leští nielen kožené sedačky, ale aj koženú obuv či kabelky. V prípade lakovaných použite obyčajné mlieko.
Látkové sedacie súpravy - vytvorením kaše z mlieka a soli účinne z nich odstránite aj zaschnuté fľaky. Dokonca aj od červeného vína.
Plyš - hračky, vankúše či inú plyšovú dekoráciu vyčistíte práškom do pečiva - posypte ich práškom a ľahko ho rozotrite - po 5 minútach ich ošetrite jemnou kefou.

Kúpeľňa
Zrkadlo -
vyčistíte čerstvo zaliatym nesladeným čajom alebo alpou. Proti roseniu ho skúste pred sprchovaním potrieť penou na holenie. Nechajte ju pôsobiť pár minút a potom zrkadlo utrite do sucha.
Umývadlo, vaňa - po ich umytí následným natretím avivážou docielime nielen dlhotrvajúci lesk, ale aj to, že na ich povrchu sa nebudú zachytávať kvapky vody.
Záchod - vodný kameň odstráni kokakola, nalejte ju na noc priamo do misy.
Ráno spláchnite - výsledkom by mala byt toaleta bez vodného kameňa. Chrómované batérie - postriekajte ich neriedeným octom a dosucha vyutierajte handričkou, budú žiariť čistotou.

Záclony
Po vyvesení ich prestriekajte lakom na vlasy - čisté záclony si tak dlhšie udržia svoju belosť.

Dvere
Vŕzgajúcich dverí vás zbaví pena na holenie, ktorou natriete pánty. Odtlačkov prstov na dverách sa zbavíte, keď ich potriete surovým zemiakom a vyleštíte.

Obrazovka
Ak utriete obrazovku televízora či počítača handričkou navlhčenou v aviváži, nebude na ne tak rýchlo sadať prach, čo ocenia najmä tí viac zaneprázdnení.

Účinky prírodných látok :
* Soľ : odstraňuje škvrny z červeného vína z textílií, usadeniny na akváriu, vo vázach. pach z chladničky.

* Ocot je jemným druhom dezinfekcie, ktorý odmasťuje, čistí sklo, odstraňuje zápach a zároveň zbavuje usadenín vápnika, škvŕn a nánosu vosku. (Ocot je 8% roztok kyseliny etánovej. Na čistenie je možné používať len zriedený ocot aspoň v pomere 1:8 v závislosti od materiálu.)

* Kukuričný škrob je prášok bez zápachu, výborne odmasťuje.

* Eukalyptový olej je výbornou dezinfekciou a osviežovačom vzduchu. Odstraňuje atramentové a mastné škvrny, ničí a odpudzuje niektoré druhy hmyzu a dokonca odstraňuje aj hrdzu.

* Sóda : rozpúšťa tuk, zbavuje materiál škvŕn, dezinfikuje a naviac zmäkčuje vodu. Sóda na pranie by nemala prísť do styku s hliníkom.

* Jedlá sóda (prášok na pečenie) zbavuje škvŕn, brúsi a zmäkčuje tkaniny.

Kyselina citrónová
Kde všade môžeme kyselinu citrónovú využiť?  
Okrem toho, že kyselina citrónová účinne bojuje s vodným kameňom, zabraňuje aj rastu plesní. Využitie teda nájde nielen pri odvápňovaní varných kanvíc, umývačiek riadu či práčok. Javí sa ako veľmi účinný pomocník aj v kúpeľni – odstraňuje nánosy vodného kameňa zo záchodovej misy a jej roztok vráti lesk obkladom aj vodovodným batériám. V kombinácii so sódou bikarbónou napomáha tiež pri spriechodnení upchatých odpadov. Kedysi sa kyselina citrónová dokonca používala pri vyváraní detských plienok – zmäkčovala ich najmä tým, že z nich odstraňovala drobné čiastočky vápnika.
V akom pomere s ňou narábať?  
Všeobecne zaužívané riedenie predstavuje pomer dvoch čajových lyžičiek na pol litra vody. Prinášame vám však ilustračné príklady, podľa ktorých môžete vyčistiť jednotlivé časti vaše domácnosti:
varná kanvica: Naplníme ju vodou tak, aby boli zaliate časti s usadeným vodným kameňom (špirála, nerezové dno). Nasypeme polievkovú lyžicu kyselinového prášku a vodu privedieme k varu. Po vypnutí kanvice necháme roztok pôsobiť aspoň pol hodiny. Vodu vylejeme, kanvicu opláchneme a môžeme ju opäť používať.
práčka: Do prázdneho bubna nasypeme 250 gramov kyseliny citrónovej a necháme ju prať naprázdno pri teplote 50 – 60°C.
umývačka riadu: Štvrťkilové balenie kyseliny citrónovej vysypeme na dno prázdnej umývačky riadu a spustíme umývací cyklus.
kávovar: Jednu polievkovú lyžicu kyselinového prášku rozmiešame v teplej vode, vlejeme do zásobníka a necháme prejsť varným cyklom naprázdno. Druhý cyklus urobíme len s čistou vodou, aby sa nám pachuť kyseliny citrónovej nedostala do kávy.
upchatý sifón: Kyselinu citrónovú a sódu bikarbónu zmiešame v pomere 1:1. Zmes vysypeme do odtoku, zalejeme vriacou vodou a prikryjeme gumeným zvonom. Po prebublaní a vyšumení pomocou zvona odtok prečistíme.
obkladačky: 160 g kyseliny citrónovej rozpustíme v jednom litri vody. Prelejeme do rozprašovača a postriekame kúpeľňové obklady a batérie. Necháme pôsobiť zopár minút a opláchneme. Pre voňavý výsledok môžeme do roztoku pridať niekoľko kvapiek éterického oleja.
vlastná aviváž: Do litra vlažnej vody prisypte 80 – 100 gramov kyselinového prášku a zopár kvapiek éterického oleja obľúbenej vône. Dobre premiešajte a dávkujte ako bežnú aviváž.


Prečo je odvápňovanie také dôležité?  
V prvom rade ide predovšetkým o ochranu spotrebiča a predĺženie jeho životnosti. Vodný kameň totiž na povrchu vyhrievacích telies pôsobí ako izolačná vrstva, ktorá zabraňuje úplnému prestupu tepla do vody v okolí. Vďaka tomu si ohrev vody vyžaduje dlhší čas (a stúpa spotreba elektrickej energie) a samotné teleso sa príliš namáha – prehrieva. Na zreteli by sme tiež mali mať vlastné zdravie. Mikrositká v nalievacích častiach kanvíc síce hrubé čiastočky vodného kameňa zachytia, no aj napriek nim si nápoje často zalievame zakalenou vodou so zmenenou chuťou.
Tip: Pokiaľ chcete, aby sa vám vodný kameň v rýchlovarnej kanvici usádzal pomalšie, po zaliatí nápoja ju vždy opláchnite studenou vodou.


 
123dopyt certifikát

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky